MINGEL MOTION & FRISKVÅRD TÄVLINGAR

Åsedas mästarlag 2017

Alma Jonsson, Emelie Ederfors och Veronika Rautio i hård kamp. (Foto Uppvidinge Tidning)

Åsedadagens dagsprogram avslutades med rafflande och spännande tävlingar då Åsedas mästarlag 2017 skulle utses.

Team ÅIF Fotboll, Mojtaba Bagheri, Ezoo Rashdan och Alma Jonsson. (Foto Uppvidinge Tidning)

Team Hälsans Hus, Veronika Rautio, Anton Söderberg och Elin Jidne.  (Foto Uppvidinge Tidning)

Team ÅIF Hockey, Max Lyrén, Liam Petersson och Emelie Ederfors. (Foto Uppvidinge Tidning)

Åsedas Mästarnas Mästare gjorde succé förra året och var därför en given programpunkt även under årets Åsedadag. Kristian Rautio gjorde ett strålande jobb som både konferencier och tävlingsledare, samtidigt som han peppade lagdeltagarna höll han publiken delaktig i vad som hände under tävlingsmomenten. Till sin hjälp hade han Jonathan Missfeldt, som höll koll på resultaten. Årets tre lag var Åseda IF Hockey med Liam Petersson, Max Lyrén och Emelie Ederfors, Åseda IF Fotboll med Alma Jonsson, Mojtaba Bagheri och Ezoo Rashdan samt Hälsans Hus med Elin Jidne, Veronika Rautio och Anton Söderberg.
Det var riktigt tuffa, fysiska utmaningar och det blev en hård fight mellan lagen i tävlingsgrenar som hinderbana, jägarsits, armhängande, triangelstående, bicepscurl, traktordäcksdragning och löpning. När det kom till jägarsitsen blev det verkligen tjejernas kamp och de visade upp en otroligt imponerande uthållighet. För att skilja dem åt fick de efter hela 12.50 minuter fem extra kilo på knäna och sedan fem kilo extra i ytterligare två omgångar. Med femton kilo på knäna var det till sist en giganternas kamp mellan Veronika Rautio och Emelie Ederfors. En enastående prestation av dem båda men där Veronika, efter 19.35 minuter kunde avgöra duellen.

Inför den sista grenen hade ÅIF Hockey och Hälsans Hus delad ledning och efter en hård kamp var det ÅIF Hockey som blev Åsedas Mästarnas Mästare 2017, Hälsans Hus kom på andra plats, tätt följda av Åseda IF Fotboll.

Alma med målet i sikte på hinderbanan. (Foto Uppvidinge Tidning)

Veronika Rautio gjorde en enastående prestation i jägarsits. (Foto Uppvidinge Tidning)

Liam med fullt fokus på däcklöpningen. (Foto Uppvidinge Tidning)

Emelie och Max i bicepscurlen. (Foto Uppvidinge Tidning)

Ezoo gav allt i löpningen. (Foto Uppvidinge Tidning)

Team hockey blev det vinnande laget 2017. (Foto Uppvidinge Tidning)

Peppande tävlings-dj. (Foto Uppvidinge Tidning)

Snabb armgång. (Foto Uppvidinge Tidning)

Full koll på resultaten. (Foto Uppvidinge Tidning)

Jägarsits. (Foto Uppvidinge Tidning)

Max i armhäng. (Foto Uppvidinge Tidning)

Elin och Ezoo i armhäng. (Foto Uppvidinge Tidning)

Elin, en riktig kämpe. (Foto Uppvidinge Tidning)

Max snabb på däckdragning. (Foto Uppvidinge Tidning)

Mojtaba vann curlen. (Foto Uppvidinge Tidning)

Krafttag av Ezoo. (Foto Uppvidinge Tidning)

Anthon och Kristian räknar resultaten. (Foto Uppvidinge Tidning)

Elin peppar Anthon att ge det sista i curlen. (Foto Uppvidinge Tidning)

Anton på språng. (Foto Uppvidinge Tidning)

Triangelstående hockeylag. (Foto Uppvidinge Tidning)